Kaip prižiūrėti savo dantis ir dantenas
Tinkama burnos ertmės priežiūra nereikalauja pernelyg daug laiko ar brangių įrankių. Tereikia stengtis vartoti kuo mažiau cukraus, kiekvieną dieną, ryte ir vakare valyti švelniai dantis dantų šepetėliu ir tarpdančių siūlu, taip pat stengtis gerti daug vandens, nes kaip ir visam organizmui, dantims yra būtinas vanduo. Nerūkyti, reguliariai dantis tikrinti pas odontologą ir tai bus tvirtas pamatas gerai dantų ir dantenų priežiūrai.
Kas yra dantų ėduonis?
Dantų ėduonis yra opi problema tiek suaugusiems tiek vaikams. Negydomas ėduonis laikui bėgant vis didėja, pažeidžia kietąjį danties paviršių ir galiausiai virsta skylute.
Dantų kariesui atsirasti būtinas cukrus, angliavandeniai, tačiau įtakos taip pat turi ir danties atsparumas, burnoje esančių bakterijų kiekis, seilių sudėtis ir vartojamo cukraus buvimo laikas burnoje.
Dantų kariesas yra labiausiai paplitusi liga pasaulyje. Ypač didelis pažeistų dantų skaičius diagnozuojamas vaikams, paaugliams ir senyvo amžiaus žmonėms. Sakoma, jog kiekvienas, turintis dantis, gali turėti ir kariesą, todėl nėra taisyklės, kas turi sveiką burnos ertmę, o kas ne.
Geriausias būdas užkirsti kelią karieso atsiradimui yra sveikai maitintis, kasdien du kartus naudoti dantų siūlą ir šepetėliu valyti dantis, reguliariai atlikti profesionaliąją burnos higieną ir du kartus metuose profilaktiškai apsilankyti pas gydytoją– odontologą.
Dantų valymas
Paprasčiausias būdas pašalinti dantų apnašą – kasdien valyti dantis dantų šepetėliu ir pasta. Tai daryti du kartus per dieną ir ne trumpiau kaip dvi minutes. Tinkamai valydami dantis pašalinsite apnašas ne tik nuo dantų paviršiaus, bet ir nuo dantenų. Norint nepakenkti dantų emaliui, derėtų naudoti minkštą dantų šepetėlį.
Dantų šepetėlis turi būti nukreipiamas į danties paviršių taip, kad sudarytų 45˚ kampą su dantenų linija. Judindami dantų šepetėlį pirmyn-atgal bei naudodami sukamuosius judesius kruopščiai nuvalome kiekvieną dantį. Nepamirštame liežuvio! Šis taip pat turi būti švelniai valomas tuo pačiu dantų šepetėliu ar specialiu liežuvio valikliu du kartus dienoje. Dantų šepetėlis turi būti keičiamas kas 3mėn, bei persirgus infekcinėmis ar kitomis ligomis.
Tarpdančių valymas
Kasdienis tarpdančių valymas siūlu padeda pašalinti apnašas ir maisto likučius iš tų vietų, kurių negali pasiekti dantų šepetukas. Vietos po dantenomis arba siauri tarpdančiai puiki vieta apnašoms kauptis ir dantų akmenims formuotis. Nenaudojamas tarpdančių siūlas ir vėliau susidarantys akmenys taip pat gali būti dantų karieso priežastimi.
Reguliarus apsilankymas pas gydytoją-odontologą ir profesionali burnos higiena
Kasdienė individualioji burnos higiena padeda išlaikyti dantis švarius ir pašalina didžiąją dalį apnašų, tačiau vis tiek dalis jų lieka nepaliestų. Tik apsilankius odontologijos klinikoje galima pašalinti dantų akmenis. Nepašalinti dantų akmenys ir apnašos sukelia ne tik kariesą, bet ir dantenų ligas. Įsisenėjusios dantų ir dantenų ligos pakenkia ne vien burnos sveikatai, bet gali sutrikdyti ir gyvybiškai svarbių organų veiklą.
Profilaktinių vizitų pas odontologą metu atliekamos rentgenogramos tam, kad būtų galima tiksliai diagnozuoti sunkiai matomų paviršių kariesą. Tokių apsilankymų metu taip pat pacientai mokomi tinkamos individualiosios burnos higienos, kartu gydytojas duoda rekomendacijas kaip išlaikyti dantis sveikus ir patikslina komplikuotas vietas, į kurias reikia atkreipti didesnį dėmesį. Kadangi dantų gydymas reikalauja nemažai finansinių išlaidų, pastovūs pasitikrinimai gali padėti sutaupyti.
Tinkama dantų ir dantenų priežiūra reikalauja minimalių laiko sąnaudų, o reguliarūs apsilankymai pas gydytoją – odontologą garantuoja jūsų dantų ir dantenų puikią būklę. Tai suteiks Jums tobulą šypseną ir pasitikėjimą savimi.