Periodontologinis gydymas
Periodonto ligos – dantenų uždegimas (gingivitas) ir periodontitas – pažeidžia aplink dantį esančias struktūras: dantenas, raiščius bei atraminį kaulą. Pagrindinė šių ligų priežastis – uždegiminis atsakas į dantų apnašų bakterijas. Bendrinės organizmo ligos, tokios kaip cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių susirgimai ir kitos, skatina periodonto problemų atsiradimą bei apsunkina eigą ir gydymą.
Ankstyviausias gingivito požymis – dantenų kraujavimas valant dantis. Ignoruojama ir negydoma liga apima gilesnius audinius, tada atsiranda dantenų „kišenės“, pūliavimas, skausmas, dantų klibėjimas, nemalonus burnos kvapas, estetinės problemos dėl „išilgėjusių“ dantų bei atsiradusių tarpų tarp jų.
Labai svarbu, reguliariai tikrintis pas odontologą, nes neretai periodonto ligos vystosi nepastebimai, be ryškių simptomų. Lengviau užkirsti ligai kelią, nei išgydyti užleistą būklę.
Periodontologas apžiūri ir įvertina visos burnos ertmės būklę ir sudaro gydymo planą.
Konservatyvus periodonto ligų gydymas
Profesionali burnos ertmės higiena
Ši procedūra itin svarbi ir periodonto ligų profilaktikai, ir gydymui, ir siekiant išvengti uždegimo atsinaujinimo baigus pagrindinį gydymą. Jos metu ultragarso skaleriu bei rankiniais instrumentais nuvalomos virš ir po dantenomis esančios apnašos ir konkrementai (akmenys), poliruojami dantys ir plombos. Esant dideliam kiekiui pigmentuotų apnašų, dantys valomi oro-abraziniu būdu (vadinamuoju Sodos aparatu).
Gydytojas daug dėmesio skiria paciento burnos asmeninės priežiūros mokymams bei kontrolei. Kiekvienam individualiai parenkamos būtinos priežiūros priemonės, parodoma, kaip teisingai jas naudoti. Vėliau lankantis pas gydytoją, nurodomos valymo klaidos ir kaip jų išvengti.
Svarbu, profesionalią higieną atlikti reguliariai – ne rečiau kaip kas 6 mėnesius, o esant sunkiai ligos eigai – net kas 3-4 mėnesius.
Gilusis dantenų kiuretažas
Tai tarsi tarpinė procedūra tarp profesionalios higienos ir chirurginio dantenų gydymo. Jos metu, vietiškai nuskausminus, dantenų „kišenės“ mechaniškai išvalomos ir apdorojamos antibakteriniais medikamentais.
Dažnai po kiuretažo dantenų būklė labai pagerėja ir išvengiama periodonto operacijų.
Dantų įtvėrimas „Connect“ surišimo sistema ir plombine medžiaga
Ji dažniausiai taikoma priekiniams dantims, kada stipriai paslankūs dantys sujungiami per tarpdančius į grupę, siekiant juos sustiprinti bei paskirstyti krūvį. Tai leidžia ilgiau išsaugoti dantis ir išvengti protezavimo.
Periochirurginis gydymas
Lopo operacija
Jos prireikia, kai esant gerokai pažengusiam periodontitui konservatyvus gydymas būna nepakankamai efektyvus – t. y. lieka gilios „kišenės“, kuriose vis atsinaujina uždegimas ir liga gali progresuoti. Lopo operacijos metu nuskausminus atkeliamas dantenų lopas, prieinama prie dantų šaknų ir kaulo. Šalinami pažeisti audiniai, suformuojamas naujas dantenų ir kaulo reljefas. Esant galimybei taikoma kaulinių defektų regeneracija kaulo pakaitalais.
Gingivektomija
Atliekama, kai reikia pašalinti dėl įvairių priežasčių (lėtinio uždegimo, ortodontinio gydymo, kai kurių vaistų vartojimo) išvešėjusias dantenas. Tikslas – pagerinti estetinį vaizdą bei palengvinti higieninę priežiūrą.
Kitos operacijos
Klinikinis danties vainiko prailginimas arba šaknies iškėlimo operacija
Ji atliekama dažniausiai protezavimo tikslu, kai reikia atidengti daugiau sveiko danties audinio virš dantenų.